Sensoplastyka to jedna z metod wspierania rozwoju, wykorzystywana w terapii SI oraz arteterapii, która polega na stymulacji sensorycznej w ramach różnych form aktywności plastycznej. Najczęstszą formą wykorzystywaną w tej metodzie są różnego rodzaju plastyczne zabawy angażujące zmysły. Obcowanie z materiałami, które są mokre, szorstkie, sypkie, pachnące wywołuje doświadczenia wspomagające funkcje poznawcze dziecka, wspomaga rozwój zmysłów, świadomości ciała i przestrzeni. Mózg otrzymuje informacje ze wszystkich zmysłów, segreguje je, rozpoznaje, interpretuje oraz integruje ze sobą i wcześniejszymi doświadczeniami, a następnie odpowiada adekwatną reakcją, co umożliwia prawidłowy rozwój fizyczny i emocjonalny.
Sensoplastyka jest formą sensoryczno-plastycznej edukacji oraz metodą poznawania świata możliwą do stosowania niemalże od pierwszych chwil życia dziecka. Opiera się na wykorzystywaniu materiałów o różnych kolorach, fakturach i strukturach, w tym również produktów spożywczych do tworzenia mas i farb wykorzystywanych w trakcie zajęć.
Poniżej zdjęcie zrobione w trakcie zajęć: "Arteterapia z elementami terapii SI", w trakcie których wykorzystano piasek kinetyczny zrobiony z mąki kukurydzianej i zapachowego olejku do kąpieli.